Trio Andrzeja Jagodzińskiego
line

Andrzej Jagodziński

zdjęcie pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni. W latach 1975 - 1980 związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Punktem zwrotnym w jego karierze był rok 1979 kiedy to - jako pianista otrzymał nagrodę w konkursie Old Jazz Meeting "Złota Tarka". Od tego momentu związał się całkowicie z jazzem i fortepianem.
Andrzej Jagodziński w swym dorobku artystycznym ma występy i nagrania z wieloma polskimi zespołami jazzowymi - m. in Old Timers, Swing Session, String Connection, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartet Janusza Muniaka, Big Warsaw Band, Quintessence, "Czwartet" Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1987 roku jest stałym akompaniatorem Ewy Bem.
W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra - Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival.
W roku 1993 stworzył zespół firmowany swoim nazwiskiem - Andrzej Jagodziński Trio.
W roku 1994 ukazała się płyta Tria - CHOPIN, która uznana została przez czytelników pisma Jazz Forum za płytę roku 1994, otrzymała nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego - Fryderyk '94 oraz laur Melomani '94 - nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej.
Andrzej Jagodziński nagrodzony został również nagrodą Programu Trzeciego Polskiego Radia - Mateusz '94 za "Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce"

  W ostatnim czasie swoje Trio zaangażował do nowatorskiego projektu - koncertu polskiej muzyki jazzowej w opracowaniu klasycznym z orkiestrą smyczkową oraz wybitnymi artystami polskiej sceny: Grazyną Auguścik, Jadwigą Kotnowską i Henrykiem Miśkiewiczem.
Program ten przedstawiony został już m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W tej samej sali występowali z Anetą Łastik oraz Januszem Stroblem z utworami z płyty "Pieśni Rosyjskie" (Cwietajewa, Lermontow, Okudżawa, Wysocki...).

Trio Andrzeja Jagodzińskiego w uznaniu sprzedaży płyty CHOPIN ONCE MORE zostało nagrodzone w roku 2000 ZŁOTĄ PLYTĄ.

Z włoskim pianistą Giovannim Mirabassi zespół współpracuje od 2002 roku grając koncerty na całym świecie. W roku 2003 nagrana została płyta "Giovanni Mirabassi & Andrzej Jagodziński Trio", która wydana także w Japonii przez długi czas utrzymywała się tam na najwyższych pozycjach w sprzedaży płyt jazzowych. W roku 2006 równolegle w Polsce i Japonii ukazała się kolejna plyta "C-minor" nagrana w tym samym składzie.

Andrzej Jagodziński w roku 2005 jako jedyny Polak zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie.

Jako akordeonista Jagodziński współpracuje rownież z Januszem Stroblem, ich wspólne dokonania zostały utrwalone na wydanej przez Polskie Radio płycie "Wierny sobie".

Od roku 2004 Andrzej Jagodziński stale współpracuje z Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem w projekcie "Straszni Panowie Trzej", jazzowych opracowaniach piosenek z Kabaretu Starszych Panów.

W roku 2005 Andrzej Jagodziński został uhonorowany przez Ministra Kultury Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS".
 


Wybrana dyskografia:

Polskie Nagrania
Old Timers - Old Timers
Be a Man - Ewa Bem & Swing Session
Live in Warsaw - String Connection
Eryk Kulm Productions
Birthday - Quintessence /1992/ (Najlepsza płyta roku 1992 - ankieta czytelników pisma Jazz Forum)
Black Label Records
More Love Henryk Miśkiewicz /1994/
Do widzenia, do jutra Mariusz "Fazi" Mielczarek /1996/
Remembrances - Henryk Miśkiewicz
Grami
Kakaruka - Henryk Miśkiewicz /1995/
Polonia Records
Live in Hades Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet /1993/
Chopin Andrzej Jagodziński Trio /1993/
Christmas Andrzej Jagodziński Trio /1994/
Quiet City Wojciech Staroniewicz /1995/
Chopin - Live at the National Philharmonic - Andrzej Jagodziński Trio
Piosenki lwowskie - Włodzimierz Nahorny
Tribute to Marek & Wacek - Masecki/Jagodziński
Koch International
Kolęda na cały rok Ewa Bem /1994/
Pomaton/EMI
Duety - Irena Santor
Polygram/Polska
Koncert Inaczej - Kasia Kowalska
Szeptem - Anna Maria Jopek
Polskie Radio SA
"Wierny sobie" - Janusz Strobel /2002/
Polskie Nagrania
"Pieśni rosyjskie" - Aneta Łastik /2006/
Dux Recording Producers
"Tango" - Sinfonia Viva
Confiteor
"Confiteor song" - Mariusz Bogdanowicz

Powrót do strony głównej


Index | Kalendarz | Adam | Czesław | Płyty | Recenzje | Video | Galeria | Kontakt | Sklepik on-line | Księga gości

_____________________
Copyright © 1996-2005. Webmaster